Určitě jste již napjatí, co vyplynulo z našeho dotazníku. Máme hodně malý vzorek (6 lidí), ale to je způsobeno naší krátkou existencí. Tak jdeme na to

Pro nás je strašne smutné, že ze sto dvaceti dvou návštěv pouze asi pět procent bylo dokončených.

45 % lidí začalo vyplňovat, ale neodeslalo a 50 % lidí dotazník pouze zobrazilo. Tolik špatné zprávy. Zajímavé je, že nejvíce lidí vyplňovalo dotazník 30 - 60 minut, to bylo asi 33 % a naopak nejméně 10 - 15 minut a více než hodinu (oboje 16 a půl procenta).

Máme velice malý vzorek žen (jedna z šesti), takže se jim omlouváme, protože budeme čerpat pouze z jednoho jediného člověka. Máme naopak 50 % 10ti - 19ti letých, stejně tak 20ti - 29ti letých. Teď už k našemu zájmu, tedy speciální zájem aspergerů. To byla otázka pátá, otázky před ní byly "statistické". Velká většina lidí má nějaký speciální zájem a je si toho vědoma (83 %), pouze 17 % lidí na takovou otázku nedokáže odpovědět.

Jaký asperger může mít speciální zájem? Ani jeden z respondentů nemá stejný zájem. Jaké jsou?

Budu citovat všechny zájmy (mohu si to při tak malém vzorku dovolit). Každý z těch, kdo náš dotazník vyplnil v seznamu může najít "sebe".

 • PC technika
 • PC (hry, internet), poslouchání hudby, hra na kytaru
 • Anestezie, farmakologie, psychologie, ošetřovatelství na ARO, esotorika
 • Demoscéna, psaní básní a písní, sci-fi (ale víc fiction, než sience), neschopné programování v QBasicu, kartografie a VR (atlasy, Google EARTH), občasné hraní PC her (z toho zájem o pilotování vrtulníku a zbraně), filozofování o blbostech apod.
 • Oblast lázeňství a zdravotnictví, romská problematika

Dokážete odhadnout, který zájem má žena? Já ne. Kdybych si nemohl provázat odpovědi lidí dohromady (člověk odpověděl v páté otázce Ano a v 6 PC technika), nevěděl bych to. Čtěte dál a dozvíte se to!

Jdeme na podrobnější popis zájmu!

 • Zajímám se o všechno související s PC. Od radění až po programování.
 • Z 80ti % sedím u komplu, protože jsem líné hovado. Do toho mi hraje má oblíbená muzika a když mám chuť tak brnknu na kytaru.
 • Většinou čtu knihy a učebnice o anestezii a dostal jsem se k anestezii ve filmu jak použivají chloroform či éter na kapesník za obětí, například jako únos v kriminalkách.
 • Jsa výrazně asimilován s NT, neustále musím někomu vysvětlovat, co je demoscéna. Je to oddělení hackerské subkultury, které vzešlo z pirátství a dnes je více umělecké. Já v něm samozvaně tvořím hudební část, nebo se o to alespoň snažím. Dostal jsem se k tomu při prohlížení datových souborů Jazz Jackrabbit 2 a hledání hudby z Windowsovských zvuků. Jsem relativně mimo realitu, protože ta je po těch 16 letech už nudná. K věčným válkám jsem již apatický, ale radši bych žil v Islámistánu, než v Severní Korei. K samozvaným autoritám nemám vztah, mám všechny za stejné lidi. Tak jako když se hraje hra, tam je vidět jen avatar a přezdívka. Hraní zpirátěných her (jen pro osobní potřebu, asocialita se přenesla i na MMO) mě přivedlo ke zbraním (jo, Doom a Quake 3, da waren die Zeiten) a listování atlasy namísto hraní si s autíčky mě přivedlo na Google Earth, to na modelování (pár map do Dooma za zlámanou grešli), a to na VR. Můj vztah k programování je složitý. S ničím pokročilejším, než QBasic jsem se nedokázal naučit, a přesto rád sem tam něco jednoduchého napíšu. Z mých společenskovědních úvah se občas stane to, že se na mém neaktivitou hnijícím blogu objeví někdy nějaký článek. Rád se taky rejpám v lingvistice, ale to vyúsťuje v ničení češtiny mým bezdiakritickým pravopisem a japonskými slovy (kokor (moralista), kodom (dítě), aý (světle modrozelený)). Celkově vůbec nevím, kam vlastně směřuju a doufám, že umřu na druhotnou příčinu obezity dřív, než se budu muset rozhodnout
 • Radím lidem na internetu v oblasti lázní a léčení nemocí, v různých diskuzních fórech. Ráda poslouchám romskou hudbu, vždy se při tom odreaguju. Vyhledávám si informace o Romech.

Pozorně čtecí lidi si určitě všimli, že v obou otázkách poslední odpověď napsala žena.

Jdeme na úzkost u aspergerů. Co dělají? To mě zajímalo ze všeho nejvíce.

 • Přikryju se pečinou
 • Já nevím. Klepu se, jsem zelenej, jinak vnímám zvuky...
 • Vezmu si Rivotril a nebo Neurol, jsou to anxiolitika patřící mezi BZD
 • Snažím se uniknout někam do pryč, než se naštvu a začnu řvát a házet věci kolem sebe. Život by měl mít pauzu a menu se Save, Load a New Life. Kvůli věčnému prokrastinování (vyplňování tohoto dotazníku místo dělání věcí do školy) mám problém s vlezlými a komandujícími členz rodiny, kteří mě ženou do postele a potom mám z toho, co jsem chtěl udělat kulový. Řekl bych, že už mám ADHD, ikdyž jsem měl dřív OCD. Nic nedodělám, kdy mám nebo bych chtěl.
 • Snažím se uklidnit a myslet na něco příjemného.

Je svět nepřátelský? Není? Toť otázka. Dozvíme se z další otázky. Jak souhlasíš s tvrzeními o světě kolem tebe? Tuto otázku jsme zpracovali pomocí grafu, který si společně se zdrojovými daty můžete prohlédnout (PDF). Dozvíme se z něj, že respondenti nejvíce souhlasili s tvrzením, že svět okolo nás je nepřátelský (ze 39 procent), jako další tvrzení následuje svět je přátelský (z 31 procent) a nakonec tvrzení, že lidé v tomto světě nám rádi pomohou (ze 30 procent).

A co je pro nás nejdůležitější? Pomocí grafu (PDF) jsme dospěli k závěru, že nejdůležitější věcí pro nás je náš zájem. Po něm následujeme my sami a až nakonec patří naše okolí, v pořadí nejprve naše blízká rodina a až nakonec vzdálenější.

A jak s naší rodinou vycházíme? S naší rodinou vycházíme (ale je otázkou, jestli podvědomě, z důvodu, že ji máme rádi, jsme pár hvězdiček nepřidali) tak nějak mezi. Padesát na padesát. Opět si můžete prohlédnout graf (PDF).

Nakonec se budeme věnovat opět tvrzením. Tentokrát o naší rodině. Z grafu (PDF) jsme zjistili, že nejvíce souhlasíme s tvrzením, že když potřebujeme pomoci, rodina nám pomůže. Tohle mě hodně překvapilo, čekal jsem, že to bude tvrzení naopak s nejmenším souhlasem. I přes to s ním souhlasíme z 38 %. Naopak nejméně souhlasíme s tvrzením, že moje rodina mi vůbec nepomůže. Opět překvapení. Čekal jsem to "úplně obráceně".

Na závěr, všem, kdo tento dotazník vyplnili děkujeme.

Za tým portálu,
Martin Urbanec