Tento nadpis perfektně vystihuje mou snahu pracovat na sobě, kterou v současné době vyvíjím. Slovíčko again přeškrtnuté na konci jsem tam přidal proto, aby to vypadalo autenticky (Bohužel přeškrnutí slova v nadpise tady nefunguje). Trumpův výrok je jenom jeden a stal se hitem internetu, a i přesto že nejsem jeho příznivcem, líbil se mi.

Článek ale bude o skutečném budování něčeho skvělého, něčeho čemu sám můžu položit základy, postavit to a vybrousit to do dokonalosti. A to je moje osobnost. A jde to i s Aspergerovým syndromem. Je to hlavně o myšlení a o přístupu sama k sobě. A já jsem přesvědčený, že mi můj AS komplikuje život daleko míň než jsem si možná donedávna myslel. Úspěch je hlavně o tom být spokojený a vnitřní spokojenosti můžete dosáhnout i když ve společnosti je to s vámi třeba takové a makové. Záleží na vašich prioritách a životních očekávání.

Co uznávám je skutečnost, že od neduhů Aspergerova syndromu si neodpočineme téměř nikdy a něco jako pauzy, svátky nebo jakékoliv volné období, kdy by nám nepromlouvali do života náš mozek neuznává. Záměrně jsem zde nepoužil slovní spojení „nekomplikovali život“, poněvadž mám na většinu různých věcí, negativ i pozitiv, točících se okolo Aspergerova syndromu jiný názor a poněkud i jiný přístup k nim.

A tudíž, že k Aspergerovu syndromu nepřistupuji jako k diagnóze, která mě definuje jako osobu a sráží mě bez naděje na změnu k určitému celoživotnímu handicapu. Naopak k ní přistupuji jako k objektu na kterém je potřeba pracovat, neustále ho vyvíjet, aktualizovat do vyšších levelů a s ním vyvíjet i svou osobnost. Jako takový se zajímám o osobní rozvoj a k němu samozřejmě patří postupné odstraňování osobních neduhů a pokud možno jejich nahrazování pozitivními vlastnostmi. A jsem přesvědčen, že totéž jde i v případě Aspergerova syndromu. Jakkoliv je tato diagnóza velmi závažná a považována za nevyléčitelnou, jsem toho názoru, že se můžu vypracovat na takovou úroveň, kdy budu zvládat navazování vztahů a kontaktů s ostatními lidmi téměř jako neurotypici a zároveň zůstat svůj jako nezávislá osobnost, což je pro mě ještě důležitější. Ať si můžete o mých cílech myslet cokoliv (nejčastější odpověď nejspíš bude že jejich dosažení je nerealistické, s tím počítám :D), tak ten hlavní, který mám je dosáhnout především dobrých vztahů s mým okolím a dát něco ostatním lidem i v sociální oblasti. Stručně přeloženo- chci se naučit jak být dobrý přítel, kamarád, milenec atd. A teď už k řešení problémů, které mi v tom brání – Negativním jevům Aspergerova syndromu.

Mám kamarády mezi neurotypiky i mezi Aspergery. Jestli má člověk diagnózu nebo ne, neřeším, prostě jde o to jak si já osobně s ním rozumím. Třeba s většinou třídy na základce jsem si nerozuměl vůbec, ale naopak většina Střední je naprosto v pohodě. Stejně tak vůbec neřeším sexuální orientaci (pokud nehledám zrovna partnerku), nebo rasu. Když se s někým bavím mám hlavní kritérium, že nesmí být naprostý omezenec, nemyslet a přitom mít na všechno „vysoce odborný“ nebo „jediný pravdivý“ názor. Takoví lidé mě vytáčí do běla. Stejně tak neuznávám nalajnované role jedinců ve společnosti. Ty musíš být právník, ty máš brýle, ty musíš být modelka, máš pěkné oči, ty jseš normální člověk z vyšší střední třídy, přece se nebudeš stýkat s těma postižencema atd. Takhle to prostě nefunguje. Důležitá je podle mě svobodná vůle, dobrý rozhled, otevřená mysl a především nulové snahy upírat svobodnou vůli mně. To bohužel autority typu rodičů nebo společenských mravokárců nesplňují. Zkrátka a dobře jsem toho názoru, že každý se může posunout na opravdu vysokou úroveň pokud chce a být sám se sebou spokojený. A čím víc je vnitřně spokojený, tím snadněji vychází s ostatními a uvolňuje se mu prostor pro vlastnosti jako kreativita (která v mém osobním žebříčku hodně vysoko), tolerance a společenskost. A je úplně jedno odkud pochází, co ho zajímá, jaké má vlasy, jestli nosí brýle atd. Já sám chci sice pracovat i na svém image, ale odmítám že by mě definovala nějaká diagnóza, nebo můj rodinný původ. Jsem samostatná jednotka v tomhle vesmíru a jako samostatná jednotka, která dostane dost prostoru toho můžu hodně dokázat.