Protože jsem v minulém článku zapomněl na dost faktů, pokusím se to částečně napravit. Stále si myslím, že jsem asi spíše těžší Asperger. Ale to můžete posoudit z následujících vět.

Chutná mně jen málo jídel...mamka kdesi psala, že nějaké jídlo pomáhá potlačovat projevy AS, že prý to někde četla, nevím kolik je na tom pravdy. Jak Shedonovi chutná kuře na mandarinkách, mně chutná jen pár jídel (kaše, jáhlový nákyp – prostě převážně sladká jídla). Taky mám rád pojídání grilovacího koření a jiných kořenících přípravků. Taky si dělám šumivou směs z cukru sody a kyseliny citronové, která důsledkem neutralizace šumí v ústech. Taky jsem měl období kdy jsem jedl prakticky každý den hranolky a pak to samé, akorát jsem jedl kaši. Možná, že to nezávisí moc s AS, ale to já nedokážu posoudit.

Vlastní kapitolou je, když se speciálním zájmem mě stane jiný člověk. Vím u mě o dvou takových zajímavých případech. Jednou to byla holka, do které jsem byl zamilovaný, po druhé to byl jistý Asperger. Začnu tím druhým případem.

Nevím už přesně jak to bylo, ale podle projevů na facebooku jsem začal o něm zjišťovat další informace. Jde o mezi Aspergery o dost nepopulárního člověka. Má vlastní stránky (které se staly též mým zájmem) a taky dokonce vlastní řeč, čímž mě inspiroval k tvoření mé řeči.

První zájem, který zde zmíním jako druhý, byl mnohem intenzivnější. Byla to holka, která byla cca o měsíc mladší než já a byl jsem do ní zamilovaný snad nejvíce ze všech holek. Chvíli jsme se bavili, ale pak mně nějak přestala odepisovat a já jsem takový, že mám strach jí napsat. To se ale změnilo, když začalo chodit o jeden ročník níže než já. Přišlo mi to spontánní, ale bylo to samozřejmě něčím spuštěné. První jsem si začal jí všímat ve škole a poctivě si zapisoval, kolikrát jsem ji potkal. V další fázi jsem si s nemenší mírou poctivosti zapisoval, kde sedí na obědě. Měl jsem očíslovaná místa u stolu a vždy jsem si tam napsal číslo místa jí a jedné její kamarádky. Tak jsem to dělal docela dost dlouho. Dále se mně podařilo jen těžko možné – s pomocí jedné nekvalitní fotky a Google Streetview jsem určil místo kde bydlí. Taky jsem měl v plánu sledovat ji pomocí webkamery a psát si přesný čas, kdy ji uvidím. Bohužel jsem na žádnou takovou nenarazil, i když je to možná dobře, protože bych byl do ní ještě více zblázněný. Dělal jsem ještě dost dalších činností, třeba se každý den díval několikrát na její fotky, na její dům na Streetview, hledal je na jiném pohledu Streetview v jejím městě a ještě určitě další činnosti. Tento zájem o ni po cca jednom roku odezněl, když jsem se z toho probral.

Jako někteří AS mají problém s abstrakcemi například ve slohových pracích, já mám stejný problém v matematice a fyzice. Když jsou tam čísla nebo nějaké slovní úlohy, jsem třeba i nejlepší ze třídy, ale pokud je tam x a y, mám problém kvůli tomu ve škole i projít, bohužel. Zatím se mi daří procházet pouze tak tak se čtverkami.

O AS na Wikipedii píší, že lpějí na správné výslovnosti a správnosti (možná se pletu, nevím). Já lpím na přesném vyjadřování a nemám moc rád hovorové výrazy a slang. Tedy například nemám rád pojem „Aspík“, ale místo něj říkám „člověk s Aspergerovým syndromem“ nebo zkráceně jen „AS“, i když sám používám Aspík, sice jen velmi málo, ale používám. Jak jsem byl malý, zajímal jsem se o auta a tehdy jsem přímo nesnášel když místo značky řekl někdo například „osobák“ slovo „náklaďák“. Hodně mě to dokázalo rozčílit a snad i dohnat k pláči.

 

Možná že některé věci se týkají i NT a nemají s AS nic společného, ale možná je to tak, jak jsem myslel.