Mým specifickým zájem je lázeňství. Sama lázně už od dětství z důvodu dětské mozkové obrny navštěvuji.

Děti, které trpí zdravotními problémy, které jsou uvedeny v indikačním seznamu pro lázeňskou péči, mají nárok na pobyt v lázních obvykle jednou ročně. Pokud je dítě např. po operaci, má nárok na přednostní nástup do lázní - po ortopedických operacích se dítě může dostat do lázní už do měsíce po sundání sáder. V případě, že je dítě po operaci, může mít někdy nárok na lázně i dvakrát za rok. A nebo např. u dětí s DMO je možné požádat na jaře o pobyt v lázních a na podzim o pobyt v rehabilitační léčebně (Boskovice, Luže-Košumberk).

 

Obvykle musí dítě nastoupit na pobyt v lázních do půl roku od podání žádosti. Pobyt je obvykle na čtyři týdny - v případě rozhodnutí lázeňského lékaře je možné jeho prodloužení na šest až osm týdnů. Musíte navštívit s dítětem pediatra, který návrh na lázně vypíše. Je třeba ještě vyjádření odborného lékaře, že doporučuje lázeňskou léčbu (neurolog, ortoped, alergolog atd.). Návrh se zanese na zdravotní pojišťovnu dítěte, nebo ho tam pošle lékař - posudkový lékař rozhodne o schválení nebo neschválení lázeňského pobytu. Dítě do šesti let má nárok na doprovod rodiče - u staršího dítěte pojišťovny vyžadují vyjádření dětského psychologa, že dítě samostatný pobyt v lázních nezvládne (např. je hodně fixované na matku).

Pokud pojišťovna dítěti doprovod schválí, ten má k dispozici ubytování i jídlo spolu s dítětem.  V některých lázních se připlácí za pokoj - např., když jsou pokoje nově zrekonstruované v některých lázeňských budovách. Regulační poplatky už se nehradí, jsou zrušené. Děti s pohybovými problémy mohou také s rodiči do lázní dojíždět ambulantně, pouze na procedury, pokud se lázeňské zařízení nachází v blízkosti jejich bydliště. Dětské léčebny obvykle přijímají děti do 18 let včetně. 

A teď k jednotlivým lázeňským léčebnám, kde se léčí děti.

Klimkovice: Tyto lázně se nacházejí nedaleko od Ostravy. Léčí se zde zejména děti s pohybovými problémy - dětská mozková obrna, svalová dystrofie, skolióza páteře, svalová hypotonie, stavy po ortopedických operacích. Dále se zde léčí děvčata po gynekologických operacích, např. po operaci slepého střeva. V tomto případě je nutné nastoupit na lázeňský pobyt do tří měsíců od operace. Hlavní procedurou v těchto lázních jsou koupele v léčivé jodobromové vodě. Dále jsou zde perličkové, vířivé, přísadové bylinné koupele, plavání v bazénu, individuální a skupinové cvičení, elektroléčba, ergoterapei, individuální nebo skupinová psychoterapie - v lázních je k dispozici psycholog. Dále je možné využít klasické masáže, ergoterapii, motomed nebo rotoped. Po gynekologických operacích se podávají bahenní obklady na břicho. Také je zde laser na pooperační jizvy.

V lázních je pro děti k dispozici školka a základní škola. Výuka zde probíhá tři vyučovací hodiny denně. Dítě i jeho doprovod má nárok na stravování plnou penzí. Rodiče a větší děti si mohou vybírat ze dvou nebo tří druhů jídel. Na oddělení, kde jsou ubytované maminky s dětmi, je k dispozici také kuchyňka s mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí. Na oddělení je také pračka.  Každý rodič s dítětem m k dispozici svůj pokoj se sociálním zařízením a sprchou nebo vanou. Za televizi na pokoji se připlácí. Na každém oddělení je společenská místnost s hračkami, knihami a televizí. Samotní děti jsou ubytované ve dvojlůžkových pokojích se sociálním zařízením. Pro děti bývá v lázních občas kulturní program - karneval, diskotéka, malování. Kolem léčebny je lázeňský park s lavičkami, za dětskou léčebnou jsou houpačky, prolézačky, pískoviště. Je možné jít na procházku do nedalekého lesa. Také je možné jet na výlet do Ostravy - z lázní tam pravidelně jezdí autobus. Místo oběda a večeře si maminka s dítětem může vzít balíček. V sobotu jsou procedury většinou jen dopoledne, neděle je bez procedur.

V části pro dospělé je kolonáda s vodotryskem a různé obchůdky - potraviny, suvenýry, noviny a časopisy. Jsou tam taky kavárny a restaurace. Je možné jet autobusem dolů do Klimkovic, tam jsou různé obchody,  lékárna, park. V lázních je bankomat, bankomat České spořitelny je dole v Klimkovicích.  Maminka s dítětem si může zaplatit plavání v bazénu pro dospělé - plavání pro veřejnost. Do těchto lázní jezdím pravidelně, znám dětskou i dospělou léčebnu, a jsem zde spokojená. Kromě klasického pobytu hrazeného zdravotní pojišťovnou  je zde možné absolvovat také speciální samoplátecké pobyty - speciální cvičení KLIM Therapy nebo REHA KLIM nebo REDCORD. Děti s pohybovými problémy se dostanou do lázní obvykle od jednoho roku.

Janské Lázně - dětskou léčebnu Vesna jsem navštívila jednou, Tyto lázně se nacházejí v Krkonoších - kolem je čistý vzduch a krásná příroda. Tyto lázně se specializují na neurologické a ortopedické diagnózy, dále se zde léčí respirační onemocnění (alergie, astma), a onkologické nemoci. Hlavní procedurou je individuální léčebná tělesná výchova - u malých dětí nebo u pooeračních stavů je někdy možné cvičení dvakrát denně. To však záleží na aktuálním počtu a vytíženosti fyzioterapeutů. Pokud byla maminka při předchozím pobytu spokojená s některým fyzioterapeutem a chce si ho pro příští pobyt zarezervovat, platí se za to myslím 700 Kč. Také se připlácí za televizi a ledničku na pokoji. Z ostatních procedur je k dispozici vířivka, plavání v bazénu, elektroléčba, parafín, masáže, ergoterapie, u starších dětí skupinové cvičení. Dále motomed nebo rotoped, v létě hipoterapie, na kterou se jezdí do Svobody nad Úpou, ale ta se také připlácí. Za proceduru je považovaná také klimatoterapie - pobyt na čerstvém vzduchu, rodič jde s dítětem na procházku. Normálně je napsaná v rozpisu procedur, takže jsou za ni body od pojišťovny na úkor jiných procedur.

Do Janských Lázní je možné jet buďto na klasický lázeňský pobyt, a nebo na rehabilitační pobyt - na ten se vyplňuje jiný formulář. Děti s respiračním onemocněním mají navíc ještě inhalace, saunu a hru na flétnu. Rodiče s těmito dětmi jsou obvykle ubytovaní v lázeňském domě Réva a na Vesnu docházejí na procedury. Před léčebnou Vesna je menší dětské hřiště. Lázně jsou v horách, takže je to všude do kopce - to je náročné pro maminky s kočárky a invalidními vozíky. Maminky s malými dětmi jsou ubytované v pokojích se sociálním zařízením, maminky s většími dětmi už jsou v pokojích, kde jsou sociálky a koupelna společné na chodbě. Samotné děti jsou ubytované ve třílůžkových pokojích, maminka s dítětem má každá svůj pokoj. V lázních je také školka a škola. O samotné děti se starají sestry a vychovatelky. V Janských Lázních je velice kvalitní fyzioterapie, na dobré úrovni. Rodiče a děti si ji pochvalují. S kvalitou strav je to o něco horší - omáčky zahušťované moukou, málo ovoce a zeleniny. Ve městě Janské Lázně je bankomat, lékárna, obchody s potravinami, kavárna. Je tam bazén, kde je možné si zaplatit plavání pro veřejnost. Děti s pohybovými problémy mohou jet do lázní už zdruba od 6 měsíců věku, děti s respiračním onemocněním od tří let. 

Velké Losiny: Tyto lázně se nacházejí na Šumpersku. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí a kožní problémy. Hlavní procedurou jsou koupele a plavání v léčivé sirovodíkové vodě - má vajíčkový zápach, ale blahodárně  působí na kůži a svaly se v ní výborně uvolní. V březnu 2015 bude v lázních otevřený nový termální park pro veřejnost, s celoročním provozem, s devíti bazény, nabídkou masáží a saun. Nevýhodou těchto lázní je, že maminky s dětmi jsou ubytované v budově Gazárka, ale na procedury musí docházet do budovy Šárka - tam jsou nyní ubytovaní dospělí. Terén je docela kopcovitý, takže pro rodiče s kočárky a vozíky je cesta docela náročná. Samotné děti jezdí do lázní pouze o letních prázdninách - jsou ubytované v budově Chaloupka. V lázních není moc velké kulturní vyžití. Ve městě je možné navštívit papírnu, kde se vyrábí ruční papír, a také zámek. Osobně jsem na léčení v těchto lázních nebyla, pouze na výletě. Lázně berou děti od jednoho roku. 

Teplice - do těchto severočeských lázní mohou v současné době jet pouze rodiče s dětmi, nikoli děti samotné. Tyto lázně jsem navštívila s mamkou dvakrát jako malá. Hlavními procedurami v těchto lázních je individuální cvičení, dále vířivka, podvodní masáž, bazén, magnetoterapie a ergoterapie. V lázních je k dispozici školka. Lázně se nacházejí ve městě, takže jsou tam velké možnosti společenského vyžití - kino, divadlo, nákupní centra. V Teplicích se nachází také hezká botanická zahrada. Lázně berou děti od jednoho roku.