Na tuto otázku by Vám každý člověk odpověděl jinak. Myslím, že zde v ČR jsou lidé tací, kteří neradi slaví Vánoce, protože jsou ateisté, nebo i jiní, kterým jsou Vánoce nepříjemné z důvodu, že jsou např. sami a nemají rádi společnost lidí atd.

Já patřím k těm, kdo má rád Vánoce, ale na Ježíška jsem uvěřil až ve školce.

Do té doby jsem si myslel, že dárky na Vánoce mi nosí dárky členové rodiny. Ve školce jsem začal věřit na Ježíška díky správné vánoční školkové atmosféře, prostě znáte to. Poté mi trvalo až do 6. třídy, než jsem zase přestal věřit. Dnes je tomu tak, že rád slavím Vánoce a nikdy bych to neměnil. A co se týče vánočních zvyků, tak se vždy rád zúčastním a nevadí mi strojit stromek, či péci cukroví atd. Akorát jsem v dětství nejedl bramborový salát, ale teď bych na něj nedal dopustit. Toto všechno, co jsem napsal, platí v případě, že jsem v pohodě a nestane se mi žádná neočekávaná věc. Asi před sedmi lety se nám porouchal monitor a já nebyl v té době dostatečně vyspělý, tak jsem ztropil takovou scénu, že se ten počítač musel druhý den odvézt.

A co se týče autistů, tak si myslím, že je to u některých případů u nás stejné jako u obyčejných lidí. Někdy ale jsou takové případy, že někteří autisté jsou velmi vybíraví v jídle. Já osobně jsem také byl, protože jsem měl rád pouze sladké. Pro některé autisty je tento den jako každý jiný a třeba někdo z autistů neví, že nemají při Štědrovečerní večeři odcházet, či (jak už je tomu v některých rodinách zvykem), dostanou autisté záchvat a mohou něco rozbít, aniž by si uvědomili, že Vánoce jsou svátky klidu a míru. Někdo zase nerad pomáhá, protože ho to nebaví anebo s tím neumí. K rozbalování dárků mohu říci jen to, že se najdou i tací, kteří nejsou spokojeni s dárky, které dostali.

Takto to podle mne chodí v rodinách, kde žije autista.