Vítejte v mém filozofickém koutku, kde budu psát své úvahy na různá témata. Nejsem moc dobrý v schopnosti na nic nemyslet, a tak furt nad něčím přemýšlím, někdy jsou to totální hlouposti, ale občas přijdu i s něčím inteligentním, většinou to je někde mezi. Technicky zaměření aspíci mají velmi dobré logické uvažování, které rádi zaměstnávají filozofií – já jsem jeden z nich.

 

Nejdu to dál okecávat, pojďme k věci, tady jsou mé dvě krátké úvahy:

Úvaha první – Cesta k nesmrtelnosti

Začnu jednou otázkou. Které zákony fungují dokonale? Ano, jsou to ty, které nemá nikdo rád, zákony schválnosti. Co se může pokazit, se dřív nebo později pokazí. Já jsem velice depresivní člověk, i když se tvářím vesele a rozesmávám často lidi. Následkem této věci je, že mě nebaví život a nejradši bych umřel. Nebojte se, nehodlám se zabít, jsem bojovník a nechci ranit svoji rodinu ani přátele. Jde jednoduše o to, že když chci zemřít a zákony schválnosti fungují dokonale, tak just jakoby naschvál nezemřu. Jasně, biologii neodrbu, na starobu zemřeme všichni, ale při mé smůle neumřu dřív, žádná choroba nebo úraz. Nedbám o své zdraví, rád dělám nebezpečné věci, hodněkrát jsem měl namále, ale vždy na poslední chvíli se něco stalo a já žil dál bez škrábnutí. Jo, jsem nesmrtelný, protože nechci…

Úvaha druhá – Proč odmítám věřit v Boha

Která organizace se nejvíc zabývá Bohem? Církev. Proto se budu držet jejich poznatků o údajném Bohu. Církev tvrdí, že Bůh je milosrdný a všemohoucí. A taky to, že stvořil svět. Tak a teď si vezměte, kolik je na světe zla, věčně je někde nějaká válka, umírají nevinní lidé, ničíme přírodu, zabíjíme zvířátka jen pro jejich kožichy, nebo jen tak pro zábavu. Stále existuje obchod s bílým masem, i otroci nevymřeli. Máme tu masové vrahy, psychopaty, pedofily a jiná individua.

Tak a teď přichází ten rozpor, došel vám už? Jak může být Bůh tak dobrý a všemohoucí zároveň? Vždyť to by tu to zlo nebylo. Takže buď je zlý, nebo není všemohoucí, nebo prostě neexistuje. A to nemluvím o věcech z dějepisu, kde se učilo, že lidé si bohy vymysleli na popsání přírodních jevů, které si neuměli vysvětlit. Ani věda nenašla žádný způsob jak změřit jeho existenci. A jestli mám věřit na něco, o čem není fyzický důkaz, to můžu věřit rovnou na skřítky, víly, mluvící hady a jiné potvory.

Ale abyste neřekli, že to beru moc jednostranně, měl jsem dlouhou debatu s jedním pánem, který pracuje pro nějakou církevní organizaci. Konfrontoval jsem ho s tímhle mým názorem, že co na to řekne. Jeho vysvětlením bylo, že Bůh dal lidem svobodnou vůli, věřil, že budou hodní, ale něco se zvrtlo, byl tam Satan a tak, a lidé sešli z cesty. Jo, hezké vysvětlení, ale proč je tam prostě nenavede zpátky, proč hodní nevinní lidé umírají na rakovinu? Proč se svině mají dobře? Citoval mi tam ještě nějaké věci z Bible, ale na vše jsem mu našel protiargument, který musel uznat, protože byl naprosto logický a založený na realitě, ne na pohádce jménem Bible. Nevím, jestli chlápek po setkání se mnou nedostal depresi, a zda ještě stále věří na dědu v oblacích…

Vím, že se tahle úvaha mohla někoho dotknout, o to mi ale nešlo, ať si každý věří na co chce, já to nikomu neberu, jestli vás to dělá šťastnými a nikomu to nevnucujete, klidně věřte. Mám věřící kamarády a tenhle rozpor názorů není důvod na znepřátelení se.

A ať vám trochu ještě zamotám hlavičky, tak ne, nevěřím ani na Darwinovu teorii evoluce, ale o tom zase někdy příště…